28 Ekim 2015 Çarşamba

CUMHURİYETİMİZİN 92. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

Ey Türk Gençliği!
Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.
Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!


Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

5 yorum:

 1. Bayramımız kutlu olsun <3

  YanıtlaSil
 2. İşte bu kadar. Ata'm ta 100 yıl önceden başımıza gelecekleri tahmin etmiş...:( yapacağımız her şey burada yazıyor boşuna ezberlemedik....kutlu olsun bayramımız

  YanıtlaSil
 3. Bu hafta genç nesillere bol bol okutayım hitabeyi Ayselcim :)

  YanıtlaSil
 4. ÖRGÜÇANTAM --Hatice yazıcı ,
  Fatoş Avunduk ,
  bücürük ve ben ,
  DİKTİM DİKTİM GİYDİM ,
  Canlar sağolun varolun inşallah bu gün Cumhuriyetimizin tekrar ayağa kalkması nasip olsun .Yorum yazan elleriniz dert görmesin seviliyorsunuz.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...